825762146 sekretariat@1lo.krasnystaw.pl

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie

slider top

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Projekt Erasmus+ „Sans eau dans l’eau” – kolejny rok za nami!        Realizację projektu Erasmus+ Sans eau dans l’eau! L'eau comme bien précieux sur notre planète: "du particulier à l'universel" rozpoczęliśmy już 1 września 2020 roku. Przez rozprzestrzeniającego się wirusa i zamknięcie nas w domach niektóre zadania projektowe musiały zostać odłożone w czasie. W obecnym roku szkolnym udało nam się zorganizować i przeprowadzić dwie krótkoterminowe wymiany grup uczniów.
        Pierwsza z nich, odbywająca się pod hasłem „Woda w mieście i w lesie”, miała miejsce od 11 do 15 października 2021 r. w naszym mieście. Uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich wzięli udział w różnorodnych aktywnościach, mających na celu pogłębienie wiedzy na temat ochrony środowiska i wody w Polsce oraz rozwinięcie kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji w języku obcym. Uczestnikom spotkania najbardziej podobały się zajęcia integracyjne, praca w grupach, wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego  i oczywiście  czas wolny, spędzony wspólnie po zakończeniu zajęć.
        Na początku kwietnia 2022 r. pięcioro uczniów pod opieką nauczycielek z I LO: p. Magdaleny Szymańskiej  i  p. Edyty Fideckiej, uczestniczyło w krótkoterminowej wymianie grup uczniów w liceum Alphonse Benoit w L’Isle sur la Sorgue we Francji. Tematem spotkania była „Woda w Prowansji”. Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach związanych z Tygodniem Języków Obcych, który trwał w tym czasie w tamtej szkole. Zostały też zorganizowane lekcje (np. lekcja biologii, podczas której uczniowie badali poziom czystości wody na postawie znalezionych w niej organizmów) i warsztaty, mające na celu przybliżenie uczestnikom problemów związanych z ilością i czystością wód w regionie, rozmieszczeniem ich w Europie oraz różnymi aspektami zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Nauczyciele zapoznali się ze specyfiką szkoły francuskiej, panującymi tam zasadami, organizacją zajęć. Wymieniali się doświadczeniami i podpatrywali ciekawe rozwiązania edukacyjne.
        Zajęcia odbywające się w szkole nie były jedynymi, które zostały zorganizowane w celu realizacji projektu. Poza nimi uczestnicy poznali miasto L’Isle sur la Sorgue i jego historię, nierozerwalnie związaną z rzeką Sorgue. Udali się również do źródeł tej rzeki. Aby lepiej poznać historyczne aspekty użycia i dystrybucji wody pitnej została zorganizowana wycieczka do akweduktu w Pont du Garde i miasta Nimes. Uczniowie i nauczyciele biorący udział w spotkaniu podczas wizyty w Aigues-Mortes dowiedzieli się ,w jaki sposób w tym regionie Francji wykorzystuje się wodę morską do pozyskiwania soli. Dodatkowo uczestnicy projektu zwiedzili miasto Avignon i Marsylię.
        W przyszłym roku szkolnym czeka nas jeszcze wiele aktywności związanych z realizacją  projektu Erasmus+, w tym dwa wyjazdy: w listopadzie do Amsterdamu i w marcu do Palermo. Mamy nadzieję, że uczestnicy projektu pogłębią swoją wiedzę, rozwiną kompetencje i zdobędą wiele ciekawych doświadczeń!

Znajdź nas!

Facebook             Instagram